Nejnovější snímky

EQ montáž SkyWatcher HEQ5 Syntrek

Montáž potřebná k přesnému sledování pohybu hvězdné oblohy, nutnost pro focení dlouhých expozic. Tuto montáž jsem zakoupil v bazaru na českém astrofóru.

Atik 383L+ Mono

Na podzim roku 2013 jsem se nechal ukecat kolegou z Blatců, odprodal jsem mu svoji kameru Atik 420m a pořídil Atika 383L+ v mono verzi. Kamera používá čip KAF8300, který je aspoň papírově horší než Sony čip v Atiku 420m, ale zase mám k dispozici mnohem větší pole a rozlišení, což je velké plus.

Scopos ED 66/400

Oba kousky jsem zakoupil opět v bazaru na českém astrofóru. SW 80ED slouží momentálně jako hlavní fotografický dalekohled, Scopos slouží jako pointační dalekohled. Pokud by bylo zapotřebí širší pole, mužou si vyměnit role. Oba kousky jsou ED dalekohledy, tzn. mají velmi dobře vykorigovanou barevnou vadu. U Scopose je trošku problém s určením toho pravého rovnače pole, ale WO II rovnac který vlastním si s tím poradí celkem obstojně, pokud člověk nemá přehnané nároky a dokáže maličko přihmouřit kritické oko. Za ty peníze si prostě není na co stěžovat.

CMOS kamera QHY5

 

Citlivá černobílá kamera s 1/3 čipem. Kameru používám převážne na autoguiding ve spojení s notebookem a programem MaxIm DL. Opravdu svátečně ji použiju k focení objektů sluneční soustavy, naposledy k focení Měsíce a Saturnu. Někteří kolegové z astrofóra mají s kamerou špatné zkušenosti, ale já na ni nemůžu říct jediné křivé slovo. Kameru jsem vždy bez problémů nainstaloval a v akci také nikdy neodmítala pracovat.

William Optics II 0,8x rovnač/reduktor

Rovnač William Optics má otočný kroužek na výstupu, takže točení tělem zrcadlovky/ccd je s tímto rovnačem lahůdka.

Kendrick řídící jednotka vyhřívání a vyhřívací pásky

 

Vlhkost je astrofotografův nepřítel, takže tato výbava je téměř nutností (dá se to z velké části pořešit i dostatečně dlouhou rosnicí na dalekohled). Není nic horšího, než po hodině focení zjistit, že se orosil/omrznul objektiv. To se pak může balit a ject domů. Pásky se umístí po obvodu dalekohledu v místě prvního optického členu, který mírně zahřejí a tím zamezí rosení/námraze.